Subregion Zachodni Województwa Śląskiego to jeden z obszarów o największym zanieczyszczeniu powietrza nie tylko w całej Polsce, ale i w Europie (wg. raportu Światowej Organizacji Zdrowia). Niestety, wnioski są mało optymistyczne - w dużej mierze trujemy się sami… Powszechne jest spalanie śmieci, używanie najgorszych paliw i niewłaściwa eksploatacja kotłów. Powodem są przede wszystkim długoletnie zaniedbania, niewłaściwe nawyki i brak wiedzy. | Aby zmienić ten niekorzystny stan rzeczy wszystkie samorządy Subregionu Zachodniego (25 gmin oraz 3 powiaty) podejmują wspólną kampanię na rzecz walki z niską emisją i poprawy jakości powietrza. „Gmina z dobrą energią!” to modelowa kampania informacyjno-edukacyjna, której celem jest szerzenie wiedzy na temat niskiej emisji (przyczyny, konsekwencje zdrowotne) oraz metod walki z nią - termomodernizacja, efektywne ogrzewanie budynków, odnawialne źródła energii. |
Przez pokolenia przyzwyczailiśmy się do tego, że wszystko, co niepotrzebne, wyrzuca się do kosza. I już. Potem weszła selektywna zbiórka odpadów i powoli zaczyna do nas docierać, że śmieci to poważna sprawa. Im częściej damy im „drugie życie”, tym lepiej dla naszej planety, nas samych, a także naszego portfela.
Większość domowych odpadów po odpowiednim przetworzeniu nadaje się do ponownego wykorzystania. Dzisiaj, w dobie zmian klimatycznych, nie trzeba chyba nikogo przekonywać, że ochrona zasobów Ziemi jest dla nas kwestią być albo nie być. Co musimy zrobić? Zacząć od prawidłowej segregacji śmieci.
Co i gdzie wyrzucamy?
Aby prawidłowo posegregować nasze odpady musimy wiedzieć, jakie przedmioty należy, a których nie wolno wrzucać do kontenerów przeznaczonych do selektywnej zbiórki.
Metale i tworzywa sztuczne
Do pojemników przeznaczonych na ten rodzaj odpadów wrzucamy:
Do pojemników nie wolno wrzucać:
Papier
Do tego pojemnika wrzucamy:
Nie wolno wrzucać do tych kontenerów:
Szkło
W przypadku szkła do pojemnika wrzucamy:
Nie wolno wrzucać:
Odpady biodegradowalne
Ta frakcja odpadów wywołuje najwięcej pytań – co jest,a co nie jest odpadem biodegradowalnym?
Do kontenera wrzucamy:
Nie wolno wrzucać do pojemników natomiast:
Odpady zmieszane i odpady niebezpieczne
Do pojemników na odpady zmieszane wyrzucamy prawie (uwaga, są wyjątki!) wszystko, co nie trafia do kontenerów na selektywną zbiórkę wymienionych wyżej, a więc np. odpady higieniczne i kosmetyczne, zatłuszczony papier, porcelanę, fajans, ceramikę.
Pod żadnym pozorem nie wolno do śmieci zmieszanych wyrzucać zużytych baterii i żarówek oraz leków. To odpady niebezpieczne! Zużyte baterie i żarówki wrzucamy do specjalnych pojemników umieszczonych w sklepach, zaś przeterminowane lub niepotrzebne leki – do specjalnych kontenerów znajdujących się w aptekach.
Stare meble i sprzęt AGD oddajemy natomiast do Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych znajdujących się w każdej gminie.
Nie kupuj bezmyślnie
Najwyższa pora na podejmowanie świadomych decyzji w sklepach i naprawdę przemyślane zakupy. Odrzucenie „chciejstwa” to nie tylko więcej pieniędzy w kieszeni, ale także oszczędność środowiska naturalnego.
Wchodząc do sklepu:
Nie wyrzucaj, używaj ponownie
Naprawa, odnawianie sprzętów, dzielenie się z innymi czy wielokrotne wykorzystanie to skuteczne sposoby, dzięki którym możemy korzystać z tych samych przedmiotów o wiele dłużej.
Co można zrobić z naszymi śmieciami?
Odpady, poselekcjonowane na frakcje, są poddawane procesom recyclingu i ponownie wykorzystywane. Śmieci są świetnym biznesem, tym lepszym, iż więcej po przeróbce można ich odzyskać i użyć ponownie.
Jakie więc jest to „drugie życie” produkowanych przez nas odpadów?
Artykuł powstał na bazie materiałów przygotowanych w ramach kampanii informacyjno-edukacyjnej pod hasłem „Śląskie. Odzyskana energia”. Za kompleksowe przygotowanie i przeprowadzenie kampanii odpowiada Spółka Planergia.
Pełną bazę materiałów przygotowanych w ramach prowadzonych działań znaleźć moża na stronie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego pod adresem: https://www.slaskie.pl/content/slaskie-odzyskana-energia
Ewa Grochowska
Grafika:
![]() |
Autor artykułu:
Planergia |
Planergia to zespół doświadczonych konsultantów i analityków posiadających duże doświadczenie w pozyskiwaniu finansowania ze środków pomocowych UE oraz opracowywaniu dokumentów strategicznych. Kilkaset projektów o wartości ponad 1,5 mld zł to nasza wizytówka.
Planergia to także dopracowane eko-kampanie, akcje edukacyjne i informacyjne, które planujemy, organizujemy, realizujemy i skutecznie promujemy.