O projekcie
Subregion Zachodni Województwa Śląskiego to jeden z obszarów o największym zanieczyszczeniu powietrza nie tylko w całej Polsce, ale i w Europie (wg. raportu Światowej Organizacji Zdrowia). Niestety, wnioski są mało optymistyczne - w dużej mierze trujemy się sami… Powszechne jest spalanie śmieci, używanie najgorszych paliw i niewłaściwa eksploatacja kotłów. Powodem są przede wszystkim długoletnie zaniedbania, niewłaściwe nawyki i brak wiedzy. Aby zmienić ten niekorzystny stan rzeczy wszystkie samorządy Subregionu Zachodniego (25 gmin oraz 3 powiaty) podejmują wspólną kampanię na rzecz walki z niską emisją i poprawy jakości powietrza. „Gmina z dobrą energią!” to modelowa kampania informacyjno-edukacyjna, której celem jest szerzenie wiedzy na temat niskiej emisji (przyczyny, konsekwencje zdrowotne) oraz metod walki z nią - termomodernizacja, efektywne ogrzewanie budynków, odnawialne źródła energii.
Wszystkie materiały powstające w ramach projektu są dostępne lokalnie, dla każdej gminy partnerskiej, w ramach
serwisu "Gmina z energią" dedykowanego dla danej gminy. Użyj poniższej wyszukiwarki aby przejść
do serwisu gminnego.
Niska emisja bez ściemy! - odc. 4: Śląska uchwała ANTYSMOGOWA (wideo)
Przewiń do artykułu
Menu

7 kwietnia 2017 roku to data, która może zapisać się w historii Śląska, a na pewno odbiła się głośnym echem w całym kraju. Wówczas to pewnym stało się wejście w życie drugiej w Polsce - po małopolskiej - uchwały antysmogowej. Uchwały tym bardziej znaczącej, bo wprowadzonej na terenie z tradycjami przemysłowymi, przede wszystkim zaś górniczymi. W dzisiejszym odcinku powiemy m.in. o tym, jakie zmiany czekają Ślązaków w związku z nowymi przepisami.

O przyszłości regionu w kontekście czekających mieszkańców województwa śląskiego zmian rozmawiano podczas zorganizowanej w czerwcu XII edycji Forum Nowej Gospodarki, którego gospodarzem już po raz ósmy był Park Naukowo-Technologiczny „Euro-Centrum” w Katowicach. To tutaj rok wcześniej ogłoszone zostało rozpoczęcie prac nad treścią uchwały.

Postanowienia uchwały w części dotyczącej zakazu stosowania określonych paliw, w tym m.in. flotokoncentratów i mułów węglowych oraz węgla brunatnego zaczną obowiązywać od 1 września 2017 roku.

Od tej daty również wymiana pieca będzie możliwa tylko wówczas, gdy nowe urządzenie posiadać będzie co najmniej tzw. „5 klasę”.

źródło: Youtube.com/Planergia

DM

Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach

 

 
Autor artykułu:
Planergia

Planergia to zespół doświadczonych konsultantów i analityków posiadających duże doświadczenie w pozyskiwaniu finansowania ze środków pomocowych UE oraz opracowywaniu dokumentów strategicznych. Kilkaset projektów o wartości ponad 1,5 mld zł to nasza wizytówka.

Planergia to także dopracowane eko-kampanie, akcje edukacyjne i informacyjne, które planujemy, organizujemy, realizujemy i skutecznie promujemy.

info@planergia.pl