O projekcie
Subregion Zachodni Województwa Śląskiego to jeden z obszarów o największym zanieczyszczeniu powietrza nie tylko w całej Polsce, ale i w Europie (wg. raportu Światowej Organizacji Zdrowia). Niestety, wnioski są mało optymistyczne - w dużej mierze trujemy się sami… Powszechne jest spalanie śmieci, używanie najgorszych paliw i niewłaściwa eksploatacja kotłów. Powodem są przede wszystkim długoletnie zaniedbania, niewłaściwe nawyki i brak wiedzy. Aby zmienić ten niekorzystny stan rzeczy wszystkie samorządy Subregionu Zachodniego (25 gmin oraz 3 powiaty) podejmują wspólną kampanię na rzecz walki z niską emisją i poprawy jakości powietrza. „Gmina z dobrą energią!” to modelowa kampania informacyjno-edukacyjna, której celem jest szerzenie wiedzy na temat niskiej emisji (przyczyny, konsekwencje zdrowotne) oraz metod walki z nią - termomodernizacja, efektywne ogrzewanie budynków, odnawialne źródła energii.
Wszystkie materiały powstające w ramach projektu są dostępne lokalnie, dla każdej gminy partnerskiej, w ramach
serwisu "Gmina z energią" dedykowanego dla danej gminy. Użyj poniższej wyszukiwarki aby przejść
do serwisu gminnego.
Ogrzewanie gazowe – podstawowe informacje
Przewiń do artykułu
Menu

Zaraz po kotłach węglowych ogrzewanie gazowe jest najczęściej stosowanym systemem grzewczym w Polsce. Ogrzewanie gazowe to stosunkowo tani i wygodny z punktu widzenia użytkownika sposób na ogrzanie domu i przygotowanie ciepłej wody użytkowej. W artykule zebraliśmy podstawowe informacje na temat kotłów gazowych.

Mechanizm działania i rodzaje kotłów

Chcąc skorzystać z ogrzewania gazowego, przede wszystkim  należy upewnić się, czy w okolicy poprowadzona jest sieć gazowa. Alternatywą jest wykorzystanie gazu płynnego (LPG), co jednak jest rozwiązaniem dużo droższym (nawet do ponad 20%) i bardziej kłopotliwym, ze względu na konieczność montażu zewnętrznego zbiornika.

Kolejnym krokiem jest wybór odpowiedniego kotła, który będzie przekształcał dostarczone przez nas paliwo w energię cieplną. Możemy wskazać 3 główne typy kotłów gazowych:

  • Kotły tradycyjne – najtańsze urządzenia, będące jednocześnie najmniej wydajne, dlatego też koszt wytworzenia energii jest większy niż w przypadku kotłów kondensacyjnych. Ze względu na niską efektywność, kotły te tracą na popularności, ustępując miejsca bardziej zaawansowanym urządzeniom.
  • Kotły kondensacyjne - dzięki odzyskiwaniu dodatkowego ciepła ze spalin (kondensacji) pracują oszczędniej od tradycyjnych kotłów nawet o ok. 15-20%. Dodatkowe oszczędności uzyskuje się dzięki niskiej temperaturze spalin (mniejsza strata kominowa) oraz zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań technicznych (palniki nowej generacji, układy kontrolujące i regulujące spalanie itp.).

Ze względu na funkcjonalność, kotły możemy podzielić na jedno i dwufunkcyjne. Zarówno kotły jedno, jak i dwufunkcyjne umożliwiają ogrzewanie powierzchni oraz przygotowanie ciepłej wody użytkowej. Kotły dwufunkcyjne stosujemy najczęściej w małych domach czy mieszkaniach, tam, gdzie wszystkie punkty poboru wody są położone blisko siebie, a pomieszczenia są na jednym poziomie.

Kotły jednofunkcyjne wymagają dopiętego zewnętrznego zbiornika ciepłej wody użytkowej, więc stosujemy je w większych domach posiadających dwie łazienki na różnych kondygnacjach, a punkty poboru wody są dosyć daleko od siebie.


Wady ogrzewania gazowego

Kotły gazowe nie są pozbawione wad – przede wszystkim można tu wskazać problemy z dostępnością gazu sieciowego w niektórych rejonach kraju, a gaz LPG jest po prostu rozwiązaniem droższym. Ponadto, konieczność budowy przyłącza gazowego i montaż wkładu kominowego to dodatkowe koszty, które musimy brać pod uwagę, planując ogrzewanie gazowe.

Porównując z kotłami węglowymi 5 klasy na węgiel lub pellet, mamy niższe koszty inwestycyjne, wyższą wygodę użytkowania, ale roczne koszty eksploatacyjne są o kilkanaście do około 20% wyższe, niż w przypadku ogrzewania węglowego.


Zalety ogrzewania gazowego

Gazowa instalacja grzewcza jest w zasadzie bezobsługowa, dzięki czemu dobrze przygotowana nie powinna stwarzać w sezonie grzewczym żadnych problemów. Należy jedynie pamiętać o corocznym przeglądzie kotła, który pozwala na utrzymanie bezawaryjnej pracy przez długie lata, przy zachowaniu wysokiej efektywności spalania. Większość dobrej jakości kotłów oferuje także możliwość zdalnego zarządzania pracą kotła, co jest rozwiązaniem bardzo wygodnym. W kontekście walki ze smogiem należy podkreślić, iż kotły gazowe cechuje najniższa emisja zanieczyszczeń ze wszystkich urządzeń spalających paliwa kopalne. Gaz ziemny, jako paliwo, często określany jest mianem ekologicznego i czystego źródła ciepła, gdyż przy jego spalaniu powstaje minimalna ilość szkodliwych związków chemicznych.

Do niewątpliwych atutów kotłów gazowych należy także zaliczyć czystość – w porównaniu z kotłami na paliwa stałe nie musimy obawiać się sadzy czy popiołu, a ewentualną kotłownię bez problemu możemy zagospodarować na inne cele.

Do tego musimy dodać korzyści środowiskowe – emisja PM10 i PM2,5,  czyli zanieczyszczeń pyłowych będących głównym składnikiem smogu, nie jest tu problemem.  Emisja rakotwórczego benzo(a)pirenu i tlenku węgla jest zupełnie marginalna w porównaniu do urządzeń opalanych paliwami stałymi. Nie ma się co dziwić, iż kotły gazowe zaczynają być coraz częstszą alternatywą dla kotłów na paliwa stałe, zarówno w przypadku nowych domów, jak i budynków modernizowanych.

Nic dziwnego, że kotły gazowe to jedno z najskuteczniejszych narzędzi w walce z niską emisją.

Współfinansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. 

Grafika:

 

 
Autor artykułu:
Planergia

Planergia to zespół doświadczonych konsultantów i analityków posiadających duże doświadczenie w pozyskiwaniu finansowania ze środków pomocowych UE oraz opracowywaniu dokumentów strategicznych. Kilkaset projektów o wartości ponad 1,5 mld zł to nasza wizytówka.

Planergia to także dopracowane eko-kampanie, akcje edukacyjne i informacyjne, które planujemy, organizujemy, realizujemy i skutecznie promujemy.

info@planergia.pl