Półmetek konkursu dla szkół „Nie truj sąsiada!” – wyniki cząstkowe

Od rysunków, poprzez autorskie projekty ulotek kampanii, aż po odręcznie napisane listy do premier Beaty Szydło i Franciszka Pieczki czy gigantyczne plakaty outdoorowe. Poprzeczka w konkursie dla szkół „Nie truj sąsiada!” została postawiona przez uczestników bardzo wysoko. Poniżej publikujemy cząstkowe wyniki na półmetku antysmogowej rywalizacji.

Konkurs „Nie truj sąsiada!” jest jedną z inicjatyw zrodzonej w ramach międzygminnej kampanii edukacyjno-ekologicznej „Gmina z (dobrą) energią!”, za którą odpowiadają Związek Gmin i Powiatów Subregionu Zachodniego województwa śląskiego oraz partner – Planergia Sp. z o.o. Zmagania, mające wyłonić najbardziej kreatywną w nagłośnianiu zjawiska niskiej emisji wśród lokalnej społeczności szkołę z każdego szczebla edukacji (przedszkola, szkoły podstawowe, gimnazja oraz szkoły ponadgimnazjalne), rozpoczęły się w styczniu i potrwają prawie do końca grudnia. O tym, które szkoły znajdą się w gronie laureatów, dowiemy się na początku przyszłego roku.

Podstawę oceny placówki stanowią organizowane przez społeczność szkolną aktywności powiązane tematycznie z zagadnieniem niskiej emisji – przyczyn zjawiska, konsekwencji, prewencji oraz metod walki. Mogą to być zajęcia lekcyjne, aktywności wewnątrzszkolne oraz pozaszkolne, zajęcia plastyczne czy też techniczne – obowiązuje pełna dowolność.

Organizatorzy akcji udostępnili koordynatorom wyznaczonym przez zaangażowane szkoły materiały dydaktyczne w postaci m.in.: przykładowych scenariuszy lekcji, poradnika dla nauczycieli w formie książki, animacji, filmów edukacyjnych oraz gry on-line. Wciąż prowadzony jest także cykl szkoleń off-line dla nauczycieli.

Komisja wyznaczona przez organizatorów ocenia nadesłane raporty kwartalne zawierające wyszczególnienie aktywności wraz z przykładami prac w oparciu o pięć kategorii. Są to: i) liczba podjętych działań, ii) pomysłowość, różnorodność i jakość ich wykonania/realizacji, iii) wartość merytoryczna przekazu (zgodność z tematyką kampanii), iv) liczba zaangażowanych osób oraz v) zasięg działań.

Regulamin konkursu jest dostępny TUTAJ.

Niektóre z załączonych do nadsyłanych raportów prac zasługują na miano prawdziwych perełek. Jedną z nich był z pewnością list napisany przez Nikolę, uczennicę szkoły podstawowej w Jankowicach Rybnickich. Co w nim szczególnego? Co najmniej dwie rzeczy: jego bardzo poważny ton jak na wiek autorki oraz adresat, którym była… Beata Szydło!

(...) Bardzo chciałabym Panią zaprosić na Śląsk, aby mogła się Pani przekonać, jak uciążliwe jest zanieczyszczone powietrze (...). Proszę coś z tym zrobić. Przecież to nas wszystkich zabije (…) – pisze w swoim liście Nikola.

Cały odręcznie napisany tekst zajął dwie strony a4, z czego lwią część stanowi bogaty opis niedogodności występujących podczas sezonu grzewczego w miejscowości śmiałej uczennicy.

Uczestnicy wykazywali się zacięciem poetyckim, artystycznym, ale także dziennikarskim. Uczniowie I LO w Wodzisławiu Śląskim nagrali krótki film na wzór prowadzonego w ramach kampanii cyklu „Niska emisja bez ściemy!”. Wideo można obejrzeć TUTAJ.

"Nie truj sąsiada!" w interpretacji uczniów I LO im. S. Staszica z Jastrzębia-Zdroju

"Antysmogomania" - gazetka poświęcona domowym "pożeraczom" smogu autorstwa uczniów wodzisławskiej SP 10

Wystawa plakatów w bibliotece jastrzębskiego ZS nr 1

Oczywiście, na wyróżnienie zasługuje także mnóstwo innych prac, jednak to znalazło już odzwierciedlenie w konkursowej punktacji.

Komisja stanęła przed niełatwym zadaniem oceny dotychczasowych raportów. Sztuka ta po burzliwych naradach ostatecznie się powiodła. Cząstkowe wyniki zamieszczamy poniżej. Już nie możemy się doczekać kolejnych prac za nadchodzące dwa – ostatnie już – kwartały objęte konkursem!

Przedszkola

Szkoły podstawowe

Gimnazja

Szkoły ponadgimnazjalne

- pełna rozdzielczość

Od organizatora: W przypadku, gdy pomimo zgłoszenia nie widzą Państwo swojej szkoły w zestawieniu lub punktacja nie uwzględnia przesłanego raportu kwartalnego, prosimy o kontakt - dane znajdują się tutaj.

FOTO: zs1.rybnik.pl

DM

Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach