Subregion Zachodni Województwa Śląskiego to jeden z obszarów o największym zanieczyszczeniu powietrza nie tylko w całej Polsce, ale i w Europie (wg. raportu Światowej Organizacji Zdrowia). Niestety, wnioski są mało optymistyczne - w dużej mierze trujemy się sami… Powszechne jest spalanie śmieci, używanie najgorszych paliw i niewłaściwa eksploatacja kotłów. Powodem są przede wszystkim długoletnie zaniedbania, niewłaściwe nawyki i brak wiedzy. | Aby zmienić ten niekorzystny stan rzeczy wszystkie samorządy Subregionu Zachodniego (25 gmin oraz 3 powiaty) podejmują wspólną kampanię na rzecz walki z niską emisją i poprawy jakości powietrza. „Gmina z dobrą energią!” to modelowa kampania informacyjno-edukacyjna, której celem jest szerzenie wiedzy na temat niskiej emisji (przyczyny, konsekwencje zdrowotne) oraz metod walki z nią - termomodernizacja, efektywne ogrzewanie budynków, odnawialne źródła energii. |
Z okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia chcielibyśmy zaproponować kilka rozwiązań, które sprawią, że świętowanie będzie bardziej przyjazne dla środowiska. Obiecujemy, że nasze porady to nic trudnego - kluczem są rozsądne zakupy i zaplanowany budżet.
Wśród odpowiedzi na pytanie „czego najbardziej nie możesz się doczekać w nadchodzące Święta?” na podium na pewno znajdą się świąteczne ciasteczka, góra prezentów, barszcz z uszkami no i na dokładkę seans „Kevina samego w domu”. Każdy przy okazji zgodzi się ze stwierdzeniem, że to najprzyjemniejszy czas w roku, ponieważ niczego w domu nie brakuje. Jest rodzina, miła atmosfera i dobre jedzenie. Nagle, jak z bicza strzelił, mija drugi dzień świąt, do szafy wkładamy dziesiąty sweter z reniferem od cioci, nasze organizmy składają się w 99% z mandarynek, w żołądku nie ma miejsca na ani jednego pieroga z kapustą, a babcia wyjmuje z lodówki kolejną miskę moczki i mówi „jedz, bo się zepsuje”. No właśnie – tradycja tradycją, ale czy 12 potraw wigilijnych, a następnie jeszcze obfitsza „poprawka” w kolejne dni Świąt to konieczność i czy rzeczywiście prezenty niespodzianki to dobry pomysł?
Żeby jakoś zaradzić świątecznemu przepychowi, przygotowaliśmy listę przedświątecznych eko-porad, które podzieliliśmy na dwie kategorie: jedzenie oraz prezenty. Mamy nadzieję, że dzięki nim ukrócimy marnowanie żywności, portfel nie ucierpi tak bardzo, a planeta ukłoni się w podzięce i zaśpiewa „radujmy się, bracia mili”.
JEDZENIE
PREZENTY
Gotowi na eko-świętowanie? Zatem do dzieła!
Grafika główna:
Infografiki:
![]() |
Autor artykułu:
Planergia |
Planergia to zespół doświadczonych konsultantów i analityków posiadających duże doświadczenie w pozyskiwaniu finansowania ze środków pomocowych UE oraz opracowywaniu dokumentów strategicznych. Kilkaset projektów o wartości ponad 1,5 mld zł to nasza wizytówka.
Planergia to także dopracowane eko-kampanie, akcje edukacyjne i informacyjne, które planujemy, organizujemy, realizujemy i skutecznie promujemy.